Inapoi

Area Sales Manager Industrie – Moldova

Candidatul ideal

– minim 3 ani experienta in domeniul B2B in Industrie (constituie un AVANTAJ abilitatile demonstrate de vanzare si service – inclusiv demonstratii practice);
– experienta extinsa in VANZAREA CONSULTATIVA;
– cunostinte tehnice si / sau de sisteme de protectie (vopsire) solide; sau experienta demonstrata in industrii / zone conexe;
– are aptitudini de vanzare si negociere B2B in Industrie (constituie AVANTAJ experienta in domeniul vopselelor industriale);
– capacitate de relationare si comunicare persuasive: exprimare clara si concisa;
– capacitatea de a lucra cu deadline-uri stranse;
– proactivitate sporita;
– capabil sa lucreze atat in echipa cat si individual;
– studii superioare sau experienta echivalenta in vanzari domeniul industrial;
– abilitati avansate de utilizare a pachetului Windows (Word, Excel, Power Point, Outlook) si foarte bune abilitati de prezentare;
– limba engleza – nivel mediu / avansat;
– permis de conducere categoria B

Descrierea jobului

– identifica clienti noi precum si zone noi pentru vanzarea produselor si pentru optimizarea proceselor existente;
– intocmeste si dezvolta strategia de abordare a clientilor (vizite, telefoane, email prospectare, etc.);
– desfasoara vizite periodice la clienti pentru a construi relatii pe termen lung;
– foloseste tehnicile de abordare a clientilor (de jos in sus, pana la ultimul nivel ierarhic);
– prezinta clientilor produse si tehnologii noi;
– ofera consultanta tehnica despre produse si despre modul de aplicare al acestora;
– desfasoara teste/demonstratii pe teren / raportari / instructaj;
– raspunde prompt si eficient la intrebarile si neclaritatile clientului prin recomandari adecvate, dupa cum este cazul;
– isi planifica si isi analizeaza activitatea proprie:
– planifica si executa raportari si prognoze datornici, oferte comerciale si analizeaza vanzarile.

Job-ul se adreseaza candidatilor locati in Iasi, Bacau, Suceava sau Piatra Neamt.