Inapoi

Area Sales Manager – Performance Coatings

!!! Job-ul se adreseaza persoanelor locate in orasele: Iasi, Bacau, Piatra Neamt, Cluj Napoca, Brasov.

Candidatul ideal

• Minim 3 ani experienta in domeniul B2B – Performance Coatings (constituie un AVANTAJ abilitatile demonstrate de vanzare si mentenanta client);
• Experienta extinsa in VANZAREA CONSULTATIVA;
• Cunostinte tehnice si / sau de sisteme de protectie (vopsire) ; sau experienta demonstrata in industrii / zone conexe;
• Aptitudini de vanzare si negociere B2B in Performance Coatings (constituie AVANTAJ experienta in domeniul vopselelor industriale);
• Capacitate de relationare si comunicare persuasive: exprimare clara si concisa;
• Capacitatea de a lucra cu deadline-uri stranse;
• Proactivitate sporita;
• Capabil sa lucreze atat in echipa cat si individual;
• Studii superioare sau experienta echivalenta in vanzari domeniul industrial;
• Abilitati avansate de utilizare a pachetului Windows (Word, Excel, Power Point, Outlook) si foarte bune abilitati de prezentare;
• Limba engleza – nivel mediu / avansat;
• Permis de conducere (categ. B), fara incidente.

Descrierea jobului

• Identifica clienti noi precum si zone noi pentru vanzarea produselor si pentru optimizarea proceselor existente;
• Intocmeste si dezvolta strategia de abordare a clientilor (vizite, telefoane, email prospectare, etc.);
• Desfasoara vizite periodice la clienti pentru a construi relatii pe termen lung;
• Foloseste tehnicile de abordare a clientilor (de jos in sus, pana la ultimul nivel ierarhic);
• Prezinta clientilor produse si tehnologii noi;
• Ofera consultanta tehnica despre produse si despre modul de aplicare al acestora;
• Organizeaza teste/demonstratii pe teren / raportari / instructaj;
• Raspunde prompt si eficient la intrebarile si neclaritatile clientului prin recomandari adecvate, dupa cum este cazul;
• Isi planifica si isi analizeaza activitatea proprie:
• Planifica si executa raportari si prognoze datornici, oferte comerciale si analizeaza vanzarile.